"Geçmişimizden aldığımız güçle geleceğinizi kuruyoruz"

Rehberlik

Rehberlik

Okulumuzda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Mefkûre İlkokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik biriminde amacımız; öğrencilerimizin 21. YY becerilerinin gelişimine profesyonel müdahalelerle duygusal alanda destek olurken her bireyin birinciliğini göz önünde bulundurup,  gelişimsel rehberlik anlayışı ile yaklaşmaktır. Bu alanda uzman kadromuz PDR ilkeleri olan gizlilik, gönüllülük, süreklilik, kişi haklarına saygı, bireyin değerliliği, bireyin özerkliği ve ilgili kişilerle işbirliğini rehber alarak hareket etmektir.

Okulumuz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik biriminin çalışmaları üç alanda yürütülmektedir:

  1. Bireysel Rehberlik: Öğrencilerimizin yaşlarına uygun olarak görülebilen duygusal, sosyal, kişisel anlamdaki sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapılır. Buradan şu da çıkarılmamalıdır. Sadece sorunu olan kişiler mi yardım alır? Tabi ki hayır. Kendi başına karar alabilen, psikolojik anlamda sağlıklı, kendisiyle barışık bireyler olması için öğrencilerimizin güçlü yanları da bireysel rehberlikte desteklenir. Bu çalışmalardan bazıları; okula uyum, okul olgunluğu, öğrenci tanıma, öğrenci-öğretmen-veli görüşmeleri, dikkat çalışmalarıdır.
  2. Eğitsel Rehberlik: Öğrencilerin verimli çalışma davranışlarını geliştirmek, ilkokuldaki öğrencilerin ortaokula donanımlı bir şekilde geçişlerini sağlamak, güdülenme ve motivasyon kazandırmak, öğrenmeyi öğrenmelerini sağlamaktır.
  3. Mesleki Rehberlik: Her öğrencinin bir alanda yeteneği olduğu görüşü olan Çoklu Zeka Teorisinden hareketle öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini gözlemlemek ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlayıp kendilerini geliştirmeleri için uygun sanat, spor ve eğitsel faaliyetlere yönlendirilmesini amaçlamaktadır.

Bu üç alanda çalışmalar yürütülürken öğrenci-veli- okul iş birliği anlayışı ile hareket edilmektedir.

 

Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.
Merhaba. Bize haritadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Sitemizde size daha iyi hizmet sunabilmek için bazı çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgiye Çerez Politikası dökümanımızdan erişebilirsiniz.